Ierakstu apskate

11. novembris - Lāčplēša diena

         Lāčplēša diena ir kopš 1920.gada 11.novembra rīkota Lāčplēša kara ordeņa svētku un pasniegšanas diena, kas vēlāk kļuvusi par visu Latvijas brīvības cīņās kritušo varoņu piemiņas dienu.Viena no pazīstamākajām Lāčplēša dienas tradīcijām, kas aizsākusies 1988. gadā, ir svecīšu aizdedzināšana pie Rīgas pils mūra 11.novembra krastmalā.

        Vēsturē 1919. gada 11. novembrī, Bermontiādes laikā, Latvijas Bruņotie spēki ar Rīgas līcī izvietoto franču un britu kuģu artilērijas atbalstu pēc gandrīz mēnesi ilgušām cīņām Pārdaugavā sakāva Pāvela Bermonta atbalstīto Rietumkrievijas Brīvprātīgo armiju. Lai gan pilnībā no Latvijas iebrucējus izdevās padzīt tikai gada beigās, Rīgas atbrīvošanu 11. novembrī simboliski uzskata arī par uzvaru Latvijas brīvības cīņās.

       Lāčplēša dienas nosaukumu šis datums ieguvis par godu latviešu tautas mitoloģiskajam varonim Lāčplēsim – ar lāča ausīm un lāča spēku apveltītais stiprinieks kļuvis par simbolu varonībai un valsts mīlestībai. 

      1919.gada 11.novembrī dibināts arī Latvijas valsts apbalvojums Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi “Par Latviju”.  Lāčplēša kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Tikai šajā datumā ordenis ir aplūkojams publiski - Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.        

 

                                                                                                                  Informāciju apkopoja: Dagnis Timofejevs, 6.b klase

 

 

Juglas_Dadzishi 11.11.2017 0 939
Коmentāri
Kārtot pēc: 
Parādīt pa:
 
  • Komentāru pagaidām nav
Reitinga
0 votes
Darbības
Ieteikt
Kategorijas
Holidays (6 ieraksti)
Lifestyle (1 ieraksti)